Joomla Free Template by FatCow Hosting

«Спортивная тематика на занятиях и способы её обучения и преподавания»

17 lutego 2018 r.

Kolejne seminarium za nami. Także my, nauczyciele języka rosyjskiego, aktywnie włączyliśmy się w organizację Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które już za kilka miesięcy rozpoczną się w Rosji, poświęcając w pełni tematyce sportowej i piłkarskiej naszą konferencję. Warsztaty wspólnie z P. Profesor Ludmiłą Szypielewicz poprowadził gość z Uniwersytetu Państwowego w Smoleńsku, Roman Bieliutin.

W sportową tematykę wprowadziła nas T. N. Diaczenko w werbinarium na żywo z Instytutu Puszkina w Moskwie konferencją : Sport na lekcji – praca z filmem pt.:„Legenda Nr 17”.

R. Bieliutin zaprezentował nam różne językowe aspekty sportu, jego wpływ na życie codzienne nie tylko fanów piłki nożnej. Poznaliśmy symbolikę kolorów (barwy klubowe), przenośne znaczenie różnych piłkarskich zwrotów, np. как отфутболить стресс = jak pozbyć się stresu; pośmialiśmy się z anekdot i sportowych dowcipów.

W warsztatach uczestniczyło 29 nauczycieli, w tym jeden mężczyzna. Wydawać by się mogło, że ta typowo męska tematyka nie potrafi zainteresować pań, tymczasem niezwykła osobowość Pana Bieliutina, zaangażowanie i sposób, w jaki opowiadał o sporcie, sprawiły, że wszyscy słuchaliśmy z zapartym tchem.

Na zakończenie konferencji Pani Ludmiła Szypielewicz zapoznała uczestników z najbliższymi planami Stowarzyszenia, zaproponowała wyjazdy do Rosji dla nauczycieli i uczniów.

Ewa Jagiełło

 

 

 

 

 

 

Odsłony: 293