Joomla Free Template by FatCow Hosting

FESTIWAL W PIETROZAWODSKU

   W dniach od 1 czerwca do 10 czerwca 2016 roku 13 uczniów z Polski wzięło udział w Międzynarodowym Festiwalu Języka Rosyjskiego „Глагол", który odbył się w Pietrozawodsku w Rosji. Organizatorem wyjazdu było Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, a uczestnikami zwycięzcy Konkursu „Почему надо учить русский язык" i młodzież z Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju. Opiekunami młodzieży były nauczycielki języka rosyjskiego: Pani Anna Kuczkowska z Gimnazjum w Rudzie Śląskiej i Pani Dorota Marczak z ZSO w Biłgoraju.
   W Festiwalu wzięli udział uczniowie z różnych krajów: Rosji, Polski, Brazylii. Serbii, Czadu, Chin i Korei Południowej.
   Uczniowie każdego dnia uczestniczyli w warsztatach językowych, teatralnych i tanecznych. Tańce z epoki romantyzmu, czasów wielkiego poety Aleksandra Puszkina zrobiły na uczestnikach ogromne wrażenie Oprócz nauki codziennie odbywały się wycieczki. Uczniowie zwiedzili kamienną twierdzę w Starej Ładodze, Pietrozawodsk, wyspę Kiży oraz zabytki Sankt-Petersburga: największe muzeum na świecie – Ermitaż, Pałac Zimowy, Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, Sobór św. Izaaka, Pałacowe Wybrzeże, Newski Prospekt, Marsowe Pole.
   Uczniowie mogli podziwiać również zjawisko „białych nocy", podczas których stwierdzili, że „całe miasto wygląda jak zaczarowane", ponieważ w poświacie słońca rysują się kopuły soborów, cerkiewne wieże i fasady pałaców, a także podnoszą się przęsła zwodzonych mostów. Najdłuższy dzień trwał 19 godzin.
   Ostatniego dnia Festiwalu odbył się bal epoki Puszkina, podczas którego uczniowie wykonali 6 tańców, których nauczyli się podczas wyjazdu oraz zaprezentowali spektakl „Bajkę o carze Sałtanie" Aleksandra Puszkina.
   Młodzież szybko przełamała barierę językową i swobodnie komunikowała się w języku rosyjskim.
Uczniowie pogłębili swoją znajomość języka rosyjskiego, nawiązali znajomości i przyjaźnie z młodzieżą z innych krajów oraz zwiedzili wiele interesujących miejsc w Rosji.
   „Wyjazd do Rosji był dla mnie okazją do przełamania błędnych stereotypów, barier językowych i nawiązania przyjaźni z rówieśnikami z różnych stron świata. Niezapomniane wspomnienia na zawsze pozostaną w mojej pamięci. Bardzo bym chciała jeszcze raz pojechać do Rosji" – powiedziała uczennica Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju.
   Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni. Atrakcyjny program Festiwalu i długa podróż dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń.
   W imieniu uczestników dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wyjazdu.

                                                                                                                                                                                                                        Dorota Marczak

 

DSCF1917

 

DSCF1928

 

image1

 

image 2

Odsłony: 2794